Spring til indhold
Batterier (BAT)
Kommunalt indsamlede batterier

Bærbare batterier indsamlet i kommunerne

Selvom der er producentansvar på bærbare batterier er der en krav til kommunerne om, at de skal sikre borgernær indsamling af batterierne. Det er derfor producenter og importører skal indberette bærbare batterier særskilt via SKAT, da de dermed samtidig betaler en afgift. Pengene fordeles ud til kommunerne, som betaling for at sikre den borgernære indsamling på vegne af de producentansvarlige virksomheder.

Indsamling af bærbare batterier pr. kommune 2022

Kommune kodeKommuneAntal indb.Indb pr. pladsAntal pladserIndsamlede bærbare batterier pr. indbygger 2022 (kg)Indsamlede bærbare batterier totalt pr. kommune (ton)
101København64443180553.87580.54517085615062351.325
147Frederiksberg10360810360810.0516079839394645.347
151Ballerup492744927410.156005195437767.687
153Brøndby3565117825.520.2835264087963910.108
155Dragør146401464010.370423497267765.423
157Gentofte7421737108.520.2276297883234316.894
159Gladsaxe6925934629.520.231464502808316.031
161Glostrup235142351410.309517734115857.278
163Herlev288672886710.222953545571076.436
165Albertslund275992759910.163194318634734.504
167Hvidovre5326726633.520.3106613850977216.548
169Høje-Taastrup530535305310.132904831018047.051
173Lyngby-Taarbæk578265782610.186161934078110.765
175Rødovre413822069120.2444541104828210.116
183Ishøj232252322510.0459849300322931.068
185Tårnby427231424130.3635980619338515.534
190Furesø414022070120.3784358243563115.668
201Allerød258672586710.292882823674957.576
210Fredensborg412111373730.7853728373492532.366
217Helsingør628756287510.3877375745526824.379
219Hillerød532575325710.3720825431398719.816
223Hørsholm247612476110.00282702637211740.07
230Rudersdal5724728623.520.3284713609446818.804
240Egedal4437514791.66666666730.3309521126760614.686
250Frederikssund4580015266.66666666730.5293886462882124.246
253Greve508185081810.4238065252469621.537
259Køge617184747.5384615385130.3487637318124421.525
260Halsnæs313441567220.5643185298621717.688
265Roskilde8944717889.450.4419600433776439.532
269Solrød237942379410.171135580398424.072
270Gribskov4114720573.520.5840279971808424.031
306Odsherred328816576.250.7030808065448123.118
316Holbæk728101456250.4292679576981231.255
320Faxe371611238730.6087834019536622.623
326Kalundborg483686909.714285714370.5460635130664926.412
329Ringsted351413514110.5515779289149419.383
330Slagelse796917244.6363636364110.5677554554466645.245
336Stevns234737824.333333333330.4995100754057911.725
340Sorø300181500920.325671263908329.776
350Lejre2862314311.520.330119134961399.449
360Lolland401075013.37580.82990500411433.285
370Næstved8380110475.12580.58030333766948.63
376Guldborgsund603108615.714285714370.3484496766705421.015
390Vordingborg4535215117.33333333330.2965690597989113.45
400Bornholm395453954510.5923884182576823.426
410Middelfart396037920.650.5112996490164920.249
420Assens409725853.142857142970.5636532265937723.094
430Faaborg-Midtfyn5184912962.2540.4394684564793922.786
440Kerteminde240348011.333333333330.4765332445701911.453
450Nyborg3209810699.33333333330.4324256963050713.88
461Odense20597822886.44444444490.3461389080387271.297
479Svendborg5919329596.520.5565522950348932.944
480Nordfyns297149904.666666666730.4990913374167114.83
482Langeland123164105.333333333330.53207210133166.553
492Ærø6025602510.43037344398342.593
510Haderslev5534018446.66666666730.6029454282616633.367
530Billund2663113315.520.5266418835192114.025
540Sønderborg737119213.87580.6461993460948847.632
550Tønder368496141.560.5346956498141119.703
561Esbjerg11545923091.850.4923825773651356.85
563Fanø3427342710.383425736796031.314
573Varde496649932.850.3386154961340216.817
575Vejen4259614198.66666666730.2981735374213512.701
580Aabenraa586939782.166666666760.4630194401376727.176
607Fredericia5160612901.540.4633375964035223.911
615Horsens9444323610.7540.3807799413402835.962
621Kolding9354413363.42857142970.3661699307277934.253
630Vejle1190602976540.3813035444313845.398
657Herning8923012747.14285714370.4535806343158140.473
661Holstebro5855314638.2540.4483288644475926.251
665Lemvig19398646630.6963088978245213.507
671Struer208021040120.330833573694846.882
706Syddjurs43596726660.6493715019726628.31
707Norddjurs369219230.2540.4617697245470117.049
710Favrskov488801222040.4896890343698923.936
727Odder233042330410.396584277377279.242
730Randers989882474740.4470945973249344.257
740Silkeborg9735824339.540.4687647650937845.638
741Samsø3716371610.00645855758880520.024
746Skanderborg6431812863.650.5632326875835736.226
751Aarhus35523839470.88888888990.2829004779894100.497
756Ikast-Brande4188510471.2540.3890175480482316.294
760Ringkøbing-Skjern5620311240.650.5800935893101832.603
766Hedensted4709911774.7540.3766746640056117.741
773Morsø200682006810.5153478174207710.342
779Skive450782253920.4598251918896120.728
787Thisted4308910772.2540.470212815335720.261
791Viborg9684712105.87580.5343170154986751.747
813Frederikshavn588787359.7580.5089846801861529.968
820Vesthimmerlands363269081.540.5646093706986720.51
825Læsø1769176910.00452232899943470.008
840Rebild306467661.540.302682242380739.276
846Mariagerfjord416628332.450.3308770582305213.785
849Jammerbugt381879546.7540.3587608348390813.7
851Aalborg22108222108210.4452691761427998.441
860Hjørring6383931919.520.8585817447015154.811

Indsamlede mængder (BAT)

Tilbagetagne eller indsamlede mængder er betegnelsen for de mængder udtjente batterier og akkumulatorer, som producenter og importører har indsamlet eller taget tilbage i det foregående kalenderår.

Indsamlede mængder registreres pr. type og repræsenterer ikke nødvendigvis tilbagetagning af egne tidligere markedsførte batterier.

Producenten/importøren eller dennes kollektive ordning skal angive, hvor stor en del af batterierne, der er tilbagetaget fra hhv.

  • Kommunale indsamlingssteder (gælder kun bærbare batterier)
  • Kollektiv ordnings egne indsamlingssteder (gælder også industri- og bilbatterier)
  • Egen indsamling fx. detailhandel og autoforhandlere (gælder også industri- og bilbatterier)

Det er udelukkende kollektive producentordninger afhenter bærbare batterier via kommunale indsamlingssteder med mindre individuelt registrerede importører har så store mængder, at de kan tildeles en kommune.

Indsamlingsprocent

Det overordnede formål med EUs batteridirektiv er at minimere batteriers og akkumulatorers og udtjente batteriers og akkumulatorers negative påvirkning af miljøet og derigennem medvirke til at beskytte, bevare og forbedre miljøet.

De markedsførte og indsamlede mængder bruges til at beregne et lands indsamlingsprocent. Den givne indsamlingsprocent er fastsat af EU-Kommissionen, som et af de miljømål der bruges til at vurdere effektiviteten af miljølovgivningen i medlemsstaterne .

Statistik batterier

Markedsførte batterier

Se mængden af batterier pr. type, som er afsat på det danske marked i 2022 og udviklingen i de markedsførte mængder.

Indsamlede batterier

Se mængden af udtjente bilbatterier, industribatterier og bærbare batterier som er samlet ind i kommunerne, hos de kollektive ordninger og af producenten selv.

Kommunalt indsamlede batterier

Se indsamlede bærbare batterier i kommunerne, pr. kommune og pr. indbygger.

Forskel -markedsførte og indsamlede batterier

Se forskellen mellem hvor mange batterier der kommer ud på markedet og hvor mange der samles ind, når de er udtjente.

Behandlede Batterier

Se effektiviteten af genanvendelsen af udtjente batterier.

Miljømål for batterier

Se Danmarks opfyldelse af de miljømål som er fastsat af EU-Kommissionen.