Spring til indhold
Batterier (BAT)
Kommunalt indsamlede batterier

Bærbare batterier indsamlet i kommunerne

Selvom der er producentansvar på bærbare batterier er der en krav til kommunerne om, at de skal sikre borgernær indsamling af batterierne. Det er derfor producenter og importører skal indberette bærbare batterier særskilt via SKAT, da de dermed samtidig betaler en afgift. Pengene fordeles ud til kommunerne, som betaling for at sikre den borgernære indsamling på vegne af de producentansvarlige virksomheder.

Indsamling af bærbare batterier pr. kommune og pr. indbygger

Kommune kodeKommuneAntal indb.Indb pr. pladsAntal pladserIndsamlede bærbare batterier pr. indbygger 2020 (kg)Indsamlede bærbare batterier totalt pr. kommune (ton)
101København63234010539060.52816206471202333.978
147Frederiksberg10430510430510.0683476343415947.129
151Ballerup486024860210.148368379902067.211
153Brøndby350903509010.284269022513549.975
155Dragør144941449410.4597074651586.663
157Gentofte748303741520.2471468662301218.494
159Gladsaxe692623463120.2750859056914319.053
161Glostrup231281156420.288395019024566.67
163Herlev289532895310.170448658170144.935
165Albertslund277312773110.165915401536194.601
167Hvidovre5352713381.7540.3310105180563117.718
169Høje-Taastrup5075925379.520.2074902972871810.532
173Lyngby-Taarbæk562142810720.2575692887892714.479
175Rødovre406524065210.3242398897963213.181
183Ishøj229892298910.0643351167949891.479
185Tårnby4298914329.66666666730.3816790341715316.408
190Furesø4096520482.520.4061027706578816.636
201Allerød256332563310.376428822221369.649
210Fredensborg4086513621.66666666730.7632448305395831.19
217Helsingør626956269510.3684823351144423.102
219Hillerød511835118310.5463532813629527.964
223Hørsholm248642486410.0355131917631920.883
230Rudersdal567282836420.3682132280355420.888
240Egedal4335414451.33333333330.3875074964247816.8
250Frederikssund4522311305.7540.5757026291931126.035
253Greve505585055810.48983345860224.765
259Køge6097912195.850.2953967759392618.013
260Halsnæs313841569220.6153453989293919.312
265Roskilde8791412559.14285714370.5454080123757347.949
270Gribskov410482052420.5892613525628524.188
306Odsherred329576591.450.7167217889977923.621
316Holbæk7154114308.250.4943319215554735.365
320Faxe365761219230.5827318460192521.314
326Kalundborg484366919.428571428670.587868527541528.474
329Ringsted348523485210.5937392402157720.693
330Slagelse790738785.888888888990.628305489863849.682
336Stevns228057601.666666666730.4695023021267310.707
340Sorø2988114940.520.4068136943208112.156
350Lejre27996933230.4908915559365613.743
360Lolland411055138.12580.8434740299233734.671
370Næstved8314310392.87580.5375196949833444.691
376Guldborgsund607227590.2580.4282632324363526.005
390Vordingborg4556615188.66666666730.3769696703682617.177
400Bornholm394993949910.3185397098660712.582
410Middelfart388537770.650.6069544179342723.582
420Assens409655852.142857142970.5127303795923321.004
430Faaborg-Midtfyn5155617185.33333333330.2083947552176310.744
440Kerteminde238127937.333333333330.4472114900050410.649
450Nyborg3200910669.66666666730.4401262145021714.088
461Odense20489522766.11111111190.3574513775348373.24
479Svendborg582962914820.5814464114175933.896
480Nordfyns296659888.333333333330.4668801618068413.85
482Langeland124914163.666666666730.522215995516776.523
492Ærø5964596410.454393024815562.71
510Haderslev5567013917.540.5262798634812329.298
530Billund266081330420.4685808779314512.468
540Sønderborg7422010602.85714285770.5056723255187337.531
550Tønder373667473.250.5639083658941321.071
561Esbjerg11548323096.650.5054943151805958.376
563Fanø3488348810.279816513761470.976
573Varde499619992.250.3881827825704119.394
575Vejen4274214247.33333333330.2558607458705710.936
580Aabenraa5876111752.250.5123976787324930.109
607Fredericia5137712844.2540.468770072211324.084
615Horsens9096622741.540.354198271881832.22
621Kolding9317515529.16666666760.3759484840354235.029
630Vejle1157482893740.4025901095483346.599
657Herning8912712732.42857142970.3947961897068235.187
661Holstebro5859114647.7540.5590790394429232.757
665Lemvig19722657430.7395294594868714.585
671Struer210361051820.346168473093747.282
706Syddjurs429626137.428571428670.715911735952730.757
707Norddjurs370897417.850.4360052845857316.171
710Favrskov4839712099.2540.4642229890282522.467
727Odder228442284410.4539047452285110.369
730Randers9780524451.2540.4552936966412844.53
740Silkeborg9402623506.540.4438878608044641.737
741Samsø3657365710.00847689362865740.031
746Skanderborg6267810446.33333333360.5339353521171733.466
751Aarhus3499833888790.31856404453931111.492
756Ikast-Brande4136910342.2540.4766370954096119.718
760Ringkøbing-Skjern565945659.4100.738859243029341.815
766Hedensted4672211680.540.4512221223406521.082
773Morsø202472024710.5720353632636911.582
779Skive4585122925.520.4791171403022821.968
787Thisted4342310855.7540.4057527116965717.619
791Viborg9692112115.12580.4898835133768747.48
813Frederikshavn59654852270.5043919938310930.089
820Vesthimmerlands367279181.7540.5967544313447921.917
825Læsø1786178610.00839865621500560.015
840Rebild3011310037.66666666730.273901637166678.248
846Mariagerfjord41800836050.3491626794258414.595
849Jammerbugt38324958140.3136676756079712.021
851Aalborg21707521707510.4272348266728192.742
860Hjørring6448332241.520.774870896205249.966

Indsamlede mængder (BAT)

Tilbagetagne eller indsamlede mængder er betegnelsen for de mængder udtjente batterier og akkumulatorer, som producenter og importører har indsamlet eller taget tilbage i det foregående kalenderår.

Indsamlede mængder registreres pr. type og repræsenterer ikke nødvendigvis tilbagetagning af egne tidligere markedsførte batterier.

Producenten/importøren eller dennes kollektive ordning skal angive, hvor stor en del af batterierne, der er tilbagetaget fra hhv.

  • Kommunale indsamlingssteder (gælder kun bærbare batterier)
  • Kollektiv ordnings egne indsamlingssteder (gælder også industri- og bilbatterier)
  • Egen indsamling fx. detailhandel og autoforhandlere (gælder også industri- og bilbatterier)

Det er udelukkende kollektive producentordninger afhenter bærbare batterier via kommunale indsamlingssteder med mindre individuelt registrerede importører har så store mængder, at de kan tildeles en kommune.

Indsamlingsprocent

Det overordnede formål med EUs batteridirektiv er at minimere batteriers og akkumulatorers og udtjente batteriers og akkumulatorers negative påvirkning af miljøet og derigennem medvirke til at beskytte, bevare og forbedre miljøet.

De markedsførte og indsamlede mængder bruges til at beregne et lands indsamlingsprocent. Den givne indsamlingsprocent er fastsat af EU-Kommissionen, som et af de miljømål der bruges til at vurdere effektiviteten af miljølovgivningen i medlemsstaterne .

Indsamlede bærbare batterier pr. kommune 2020

Statistik batterier

Markedsførte batterier

Se mængden af batterier pr. type ,som er afsat på det danske marked i 2020 og udviklingen i de markedsførte mængder.

Indsamlede batterier

Se mængden af udtjente bilbatterier, industribatterier og bærbare batterier som er samlet ind i kommunerne, hos de kollektive ordninger og af producenten selv.

Kommunalt indsamlede batterier

Se indsamlede bærbare batterier i kommunerne, pr. kommune og pr. indbygger.

Forskel -markedsførte og indsamlede batterier

Se forskellen mellem hvor mange batterier der kommer ud på markedet og hvor mange der samles ind, når de er udtjente.

Behandlede Batterier

Se effektiviteten af genanvendelsen af udtjente batterier.

Miljømål for batterier

Se Danmarks opfyldelse af de miljømål som er fastsat af EU-Kommissionen.