Spring til indhold
Batterier (BAT)
Kommunalt indsamlede batterier

Bærbare batterier indsamlet i kommunerne

Selvom der er producentansvar på bærbare batterier er der en krav til kommunerne om, at de skal sikre borgernær indsamling af batterierne. Det er derfor producenter og importører skal indberette bærbare batterier særskilt via SKAT, da de dermed samtidig betaler en afgift. Pengene fordeles ud til kommunerne, som betaling for at sikre den borgernære indsamling på vegne af de producentansvarlige virksomheder.

Indsamling af bærbare batterier pr. kommune og pr. indbygger

Kommune kodeKommuneAntal indb.Indb pr. pladsAntal pladserIndsamlede bærbare batterier pr. indbygger 2021 (kg)Indsamlede bærbare batterier totalt pr. kommune (ton)
101København638117106352.8333333360.52338050859012333.978
147Frederiksberg10367710367710.0687616346923627.129
151Ballerup493104931010.146238085581027.211
153Brøndby352323523210.283123297002729.975
155Dragør145691456910.457340929370586.663
157Gentofte745503727520.2480751173708918.494
159Gladsaxe692003460020.275332369942219.053
161Glostrup233801169020.285286569717716.67
163Herlev289132891310.170684467194694.935
165Albertslund273662736610.168128334429584.601
167Hvidovre5345113362.7540.3314811696694217.718
169Høje-Taastrup5172925864.520.2035995283110110.532
173Lyngby-Taarbæk566142830720.25574946126414.479
175Rødovre411134111310.3206041884562113.181
183Ishøj231312313110.0639401668756211.479
185Tårnby4267014223.33333333330.3845324584016916.408
190Furesø4100120500.520.4057462013121616.636
201Allerød258932589310.372648978488399.649
210Fredensborg409981366630.7607688179911231.19
217Helsingør630006300010.3666984126984123.102
219Hillerød515285152810.5426952336593727.964
223Hørsholm249172491710.0354376530079870.883
230Rudersdal570242851220.3663019079685720.888
240Egedal4369614565.33333333330.3844745514463616.8
250Frederikssund4543911359.7540.5729659543563926.035
253Greve505145051410.4902601259056924.765
259Køge614751229550.2930134200894718.013
260Halsnæs314201571020.6146403564608519.312
265Roskilde8888914814.83333333360.5316855853930247.261
269Solrød234412344110.0293502836909690.688
270Gribskov4097120485.520.5903687974420924.188
306Odsherred329236584.650.7174619566868123.621
316Holbæk7191314382.650.4917747834188535.365
320Faxe3671312237.66666666730.5805572957807921.314
326Kalundborg484876926.714285714370.5872501907727828.474
329Ringsted348473484710.593824432519320.693
330Slagelse791228791.333333333390.627916382295749.682
336Stevns23034767830.4648345923417610.707
340Sorø2999314996.520.405294568732712.156
350Lejre28173939130.4878074752422513.743
360Lolland405395067.37580.8552504995189834.671
370Næstved8318110397.62580.5372741371226644.691
376Guldborgsund60328754180.4310602042169526.005
390Vordingborg4526815089.33333333330.3794512680038917.177
400Bornholm395703957010.3179681576952212.582
410Middelfart391167823.250.6028735044483123.582
420Assens408675838.142857142970.5139599187608621.004
430Faaborg-Midtfyn5168317227.66666666730.2078826693496910.744
440Kerteminde23847794930.446555122237610.649
450Nyborg3193310644.33333333330.4411737074499714.088
461Odense20550922834.33333333390.3563834187310573.24
479Svendborg585882929420.5785485082269433.896
480Nordfyns295499849.666666666730.4687129852110113.85
482Langeland123674122.333333333330.527452090240166.523
492Ærø5960596010.454697986577182.71
510Haderslev553761384440.5290739670615429.298
530Billund2655113275.520.4695868328876512.468
540Sønderborg7383110547.28571428670.5083366065744737.531
550Tønder37050741050.5687179487179521.071
561Esbjerg11557923115.850.5050744512411458.376
563Fanø3456345610.282407407407410.976
573Varde496289925.650.3907874586926719.394
575Vejen4279014263.33333333330.2555737321804210.936
580Aabenraa5852611705.250.5144551139664430.109
607Fredericia5127512818.7540.4697025841053124.084
615Horsens9222923057.2540.3493478190157132.22
621Kolding9316115526.83333333360.3760049806249435.029
630Vejle1169922924840.3983092861050346.599
657Herning8923812748.28571428670.3943051166543435.187
661Holstebro5866214665.540.5584023729160332.757
665Lemvig196076535.666666666730.7438669862804114.585
671Struer208081040420.349961553248757.282
706Syddjurs431686166.857142857170.7124953669384730.757
707Norddjurs369437388.650.4377283923882716.171
710Favrskov4838112095.2540.4643765114404422.467
727Odder229792297910.4512380869489510.369
730Randers9819024547.540.4535085039209744.53
740Silkeborg954882387240.4370915717158241.737
741Samsø3682368210.00841933731667570.031
746Skanderborg633901056560.5279381605931533.466
751Aarhus35275139194.55555555690.31606430598354111.492
756Ikast-Brande4147310368.2540.4754418537361719.718
760Ringkøbing-Skjern561825618.2100.7442775266099541.815
766Hedensted4677311693.2540.4507301220789821.082
773Morsø200662006610.5771952556563311.582
779Skive4542522712.520.4836103467253721.968
787Thisted431601079040.4082252085264117.619
791Viborg9667912084.87580.491109754962347.48
813Frederikshavn590398434.142857142970.509646166093630.089
820Vesthimmerlands363629090.540.6027446235080621.917
825Læsø1764176410.00850340136054420.015
840Rebild3051810172.66666666730.270266727832758.248
846Mariagerfjord415368307.250.3513819337442214.595
849Jammerbugt381759543.7540.3148919449901812.021
851Aalborg21948721948710.4225398315162292.742
860Hjørring6415532077.520.7788325150027349.966

Indsamlede mængder (BAT)

Tilbagetagne eller indsamlede mængder er betegnelsen for de mængder udtjente batterier og akkumulatorer, som producenter og importører har indsamlet eller taget tilbage i det foregående kalenderår.

Indsamlede mængder registreres pr. type og repræsenterer ikke nødvendigvis tilbagetagning af egne tidligere markedsførte batterier.

Producenten/importøren eller dennes kollektive ordning skal angive, hvor stor en del af batterierne, der er tilbagetaget fra hhv.

  • Kommunale indsamlingssteder (gælder kun bærbare batterier)
  • Kollektiv ordnings egne indsamlingssteder (gælder også industri- og bilbatterier)
  • Egen indsamling fx. detailhandel og autoforhandlere (gælder også industri- og bilbatterier)

Det er udelukkende kollektive producentordninger afhenter bærbare batterier via kommunale indsamlingssteder med mindre individuelt registrerede importører har så store mængder, at de kan tildeles en kommune.

Indsamlingsprocent

Det overordnede formål med EUs batteridirektiv er at minimere batteriers og akkumulatorers og udtjente batteriers og akkumulatorers negative påvirkning af miljøet og derigennem medvirke til at beskytte, bevare og forbedre miljøet.

De markedsførte og indsamlede mængder bruges til at beregne et lands indsamlingsprocent. Den givne indsamlingsprocent er fastsat af EU-Kommissionen, som et af de miljømål der bruges til at vurdere effektiviteten af miljølovgivningen i medlemsstaterne .

Indsamlede bærbare batterier pr. kommune 2020

Statistik batterier

Markedsførte batterier

Se mængden af batterier pr. type ,som er afsat på det danske marked i 2021 og udviklingen i de markedsførte mængder.

Indsamlede batterier

Se mængden af udtjente bilbatterier, industribatterier og bærbare batterier som er samlet ind i kommunerne, hos de kollektive ordninger og af producenten selv.

Kommunalt indsamlede batterier

Se indsamlede bærbare batterier i kommunerne, pr. kommune og pr. indbygger.

Forskel -markedsførte og indsamlede batterier

Se forskellen mellem hvor mange batterier der kommer ud på markedet og hvor mange der samles ind, når de er udtjente.

Behandlede Batterier

Se effektiviteten af genanvendelsen af udtjente batterier.

Miljømål for batterier

Se Danmarks opfyldelse af de miljømål som er fastsat af EU-Kommissionen.