Spring til indhold
Batterier (BAT)
Kommunalt indsamlede batterier

Bærbare batterier indsamlet i kommunerne

Selvom der er producentansvar på bærbare batterier er der en krav til kommunerne om, at de skal sikre borgernær indsamling af batterierne. Det er derfor producenter og importører skal indberette bærbare batterier særskilt via SKAT, da de dermed samtidig betaler en afgift. Pengene fordeles ud til kommunerne, som betaling for at sikre den borgernære indsamling på vegne af de producentansvarlige virksomheder.

Indsamling af bærbare batterier pr. kommune og pr. indbygger

Kommune kodeKommuneAntal indb.Indb pr. pladsAntal pladserIndsamlede bærbare batterier pr. indbygger 2021 (kg)Indsamlede bærbare batterier totalt pr. kommune (ton)
101København63811779764.62580.55056517848608351.325
147Frederiksberg10367710367710.0515736373544765.347
151Ballerup493104931010.155891299939167.687
153Brøndby352321761620.2868982742960910.108
155Dragør145691456910.372228704784135.423
157Gentofte745503727520.2266130114017416.894
159Gladsaxe692003460020.2316618497109816.031
161Glostrup233802338010.311291702309677.278
163Herlev289132891310.222598830975696.436
165Albertslund273662736610.164583790104514.504
167Hvidovre5345126725.520.3095919627322216.548
169Høje-Taastrup517295172910.13630652052047.051
173Lyngby-Taarbæk566145661410.1901473133853810.765
175Rødovre4111320556.520.2460535597013110.116
183Ishøj231312313110.0461718040724571.068
185Tårnby4267014223.33333333330.3640496836184715.534
190Furesø4100120500.520.3821370210482715.668
201Allerød258932589310.292588730544937.576
210Fredensborg409981366630.7894531440558132.366
217Helsingør630006300010.3869682539682524.379
219Hillerød515285152810.3845676137245819.816
223Hørsholm249172491710.00280932696552550.07
230Rudersdal570242851220.3297558922558918.804
240Egedal4369614565.33333333330.3360948370560214.686
250Frederikssund4543915146.33333333330.5335944893153524.246
253Greve505145051410.4263570495308221.537
259Køge614754728.8461538462130.3501423342822321.525
260Halsnæs314201571020.5629535327816717.688
265Roskilde8888917777.850.4447344440819439.532
269Solrød234412344110.173712725566324.072
270Gribskov4097120485.520.5865368187254424.031
306Odsherred329236584.650.702183883607223.118
316Holbæk7191314382.650.4346223909446131.255
320Faxe3671312237.66666666730.616212240895622.623
326Kalundborg484876926.714285714370.5447233279023226.412
329Ringsted348473484710.5562315263867819.383
330Slagelse791227192.9090909091110.571838426733445.245
336Stevns23034767830.5090301293739711.725
340Sorø2999314996.520.325942719967999.776
350Lejre2817314086.520.335392042026059.449
360Lolland405395067.37580.8210612003256133.285
370Næstved8318110397.62580.5846287012659148.63
376Guldborgsund603288618.285714285770.3483457101180221.015
390Vordingborg4526815089.33333333330.2971193779270113.45
400Bornholm395703957010.5920141521354623.426
410Middelfart391167823.250.5176654054606820.249
420Assens408675838.142857142970.565101426578923.094
430Faaborg-Midtfyn5168312920.7540.4408799798773322.786
440Kerteminde23847794930.4802700549335311.453
450Nyborg3193310644.33333333330.4346600695205613.88
461Odense20550922834.33333333390.3469288449654371.297
479Svendborg585882929420.5622994469857332.944
480Nordfyns295499849.666666666730.5018782361501214.83
482Langeland123674122.333333333330.529877900865216.553
492Ærø5960596010.435067114093962.593
510Haderslev5537618458.66666666730.6025534527593233.367
530Billund2655113275.520.5282286919513414.025
540Sønderborg738319228.87580.6451490566293347.632
550Tønder37050617560.5317948717948719.703
561Esbjerg11557923115.850.4918713607143256.85
563Fanø3456345610.380208333333331.314
573Varde496289925.650.3388611267832716.817
575Vejen4279014263.33333333330.2968216873101212.701
580Aabenraa585269754.333333333360.4643406349314827.176
607Fredericia5127512818.7540.4663286201852823.911
615Horsens9222923057.2540.3899207407648435.962
621Kolding9316113308.71428571470.3676753147776434.253
630Vejle1169922924840.3880436269146645.398
657Herning8923812748.28571428670.4535399717609140.473
661Holstebro5866214665.540.4474958235314226.251
665Lemvig196076535.666666666730.6888866221247513.507
671Struer208081040420.330738177623996.882
706Syddjurs431687194.666666666760.6558098591549328.31
707Norddjurs369439235.7540.461494735132517.049
710Favrskov4838112095.2540.4947396705318223.936
727Odder229792297910.402193306932429.242
730Randers9819024547.540.4507281800590744.257
740Silkeborg954882387240.4779448726541645.638
741Samsø3682368210.00651819663226510.024
746Skanderborg633901267850.5714781511279436.226
751Aarhus35275139194.55555555690.28489501092839100.497
756Ikast-Brande4147310368.2540.3928821160755216.294
760Ringkøbing-Skjern5618211236.450.5803104197073832.603
766Hedensted4677311693.2540.3793000235178417.741
773Morsø200662006610.515399182697110.342
779Skive4542522712.520.4563126031920720.728
787Thisted431601079040.4694392956441120.261
791Viborg9667912084.87580.5352455031599451.747
813Frederikshavn590397379.87580.5075966733853929.968
820Vesthimmerlands363629090.540.564050382267220.51
825Læsø1764176410.00453514739229020.008
840Rebild305187629.540.303951766170789.276
846Mariagerfjord415368307.250.3318807781201813.785
849Jammerbugt381759543.7540.3588736083824513.7
851Aalborg21948721948710.4485049228428198.441
860Hjørring6415532077.520.8543527394591254.811

Indsamlede mængder (BAT)

Tilbagetagne eller indsamlede mængder er betegnelsen for de mængder udtjente batterier og akkumulatorer, som producenter og importører har indsamlet eller taget tilbage i det foregående kalenderår.

Indsamlede mængder registreres pr. type og repræsenterer ikke nødvendigvis tilbagetagning af egne tidligere markedsførte batterier.

Producenten/importøren eller dennes kollektive ordning skal angive, hvor stor en del af batterierne, der er tilbagetaget fra hhv.

  • Kommunale indsamlingssteder (gælder kun bærbare batterier)
  • Kollektiv ordnings egne indsamlingssteder (gælder også industri- og bilbatterier)
  • Egen indsamling fx. detailhandel og autoforhandlere (gælder også industri- og bilbatterier)

Det er udelukkende kollektive producentordninger afhenter bærbare batterier via kommunale indsamlingssteder med mindre individuelt registrerede importører har så store mængder, at de kan tildeles en kommune.

Indsamlingsprocent

Det overordnede formål med EUs batteridirektiv er at minimere batteriers og akkumulatorers og udtjente batteriers og akkumulatorers negative påvirkning af miljøet og derigennem medvirke til at beskytte, bevare og forbedre miljøet.

De markedsførte og indsamlede mængder bruges til at beregne et lands indsamlingsprocent. Den givne indsamlingsprocent er fastsat af EU-Kommissionen, som et af de miljømål der bruges til at vurdere effektiviteten af miljølovgivningen i medlemsstaterne .

Indsamlede bærbare batterier pr. kommune 2020

Statistik batterier

Markedsførte batterier

Se mængden af batterier pr. type ,som er afsat på det danske marked i 2021 og udviklingen i de markedsførte mængder.

Indsamlede batterier

Se mængden af udtjente bilbatterier, industribatterier og bærbare batterier som er samlet ind i kommunerne, hos de kollektive ordninger og af producenten selv.

Kommunalt indsamlede batterier

Se indsamlede bærbare batterier i kommunerne, pr. kommune og pr. indbygger.

Forskel -markedsførte og indsamlede batterier

Se forskellen mellem hvor mange batterier der kommer ud på markedet og hvor mange der samles ind, når de er udtjente.

Behandlede Batterier

Se effektiviteten af genanvendelsen af udtjente batterier.

Miljømål for batterier

Se Danmarks opfyldelse af de miljømål som er fastsat af EU-Kommissionen.